Takaisin blogiin
yleinen

Miten strategia muutetaan tiimien arjeksi?

Miten strategia muutetaan tiimien arjeksi?

Strategiaa ei voi vain viestiä henkilöstölle. Ihmisten pitää ymmärtää, mitä se tarkoittaa heidän omassa työssään.

Tunnistatko tilanteen?

Organisaatiolla on erinomainen strategia, jonka kaikki oletettavasti tietävät ja tuntevat kuin omat taskunsa. Todellisuus ei aina ole näin ruusuinen: erään tutkimuksen mukaan vain 28 % strategiatyöstä vastaavista johtajista ja esihenkilöistä osasi nimetä organisaationsa kolme tärkeintä strategista prioriteettia. Henkilöstön kohdalla kuilu on vielä suurempi: toisessa tutkimuksessa vain 29 % työntekijöistä tunnisti oman organisaationsa strategian oikein.

Strategiakalvotkin voivat olla viimeisen päälle. (Varsinkin jos ne on ostettu suomalaisen mediaanivuosipalkalla konsultointitoimistolta) 

JA SILTI strategia jää toteutumatta.

Ongelma ei välttämättä ole ITSE strategiassa. Ongelma on siinä, mitä tapahtuu lanseerauksen jälkeen, kun strategiaa pitäisi oikeasti arjessa toteuttaa.

Strategian ymmärtäminen ja strategian toteuttaminen ovat eri asioita, mutta molemmissa sakkaa.

Organisaatiossa pystytään usein sanoittamaan, mitä organisaatio tavoittelee. Esimerkiksi “Haemme 20% kasvua ydinsektoriltamme kasvattaen omistajaarvoa”. Paljon vaikeampi kysymys tavoitteen sijaan on:

Mitä tämä tarkoittaa meidän tiimimme arjessa tiistaiaamuna?

Siihen johto ei välttämättä pysty vastaamaan. Eikä sen kuulukaan.

Työn, ihmisten välisen dynamiikan ja asiakaskohtaamisten yksityiskohdat tuntee parhaiten henkilöstö ja tiimit itse.

Siksi strategia tarvitsee tiedottamisen lisäksi keskustelua.

Strategia ei muutu toiminnaksi PowerPointilla

Strategian esittelytilaisuus (ns. lanseeraus) on kyllä tarpeellinen. Se auttaa ihmisiä ymmärtämään, mitä johto tavoittelee ja miksi.

Mutta sen jälkeen tiimien pitäisi päästä pohtimaan esimerkiksi:

  • Mikä strategiassa koskee juuri meitä?
  • Mitä meidän pitäisi tehdä eri tavalla?
  • Mitä meidän pitäisi tehdä enemmän?
  • Mistä pitäisi ehkä luopua?
  • Mikä estää meitä toteuttamasta strategiaa?
  • Mitä voimme itse tehdä jo seuraavaksi?
  • Mitä organisaatio voisi tehdä paremmin strategian toteuttamiseksi?

Tässä vaiheessa strategia alkaa muuttua johdon strategiasta organisaation strategiaksi.

Keskustelun pitää skaalautua

Yhden strategiakeskustelun järjestäminen johtoryhmälle on helppoa (paikalla on tyypillisesti ammattifasilitaattori ja täytettyjä croisantteja).500 tai 5 000 ihmisen osallistaminen on eri asia. Se vie aikaa ja rahaa ja kannattaa siksi tehdä mahdollisimman järkevästi. Jokaisessa tiimissä ei voi olla ammattifasilitaattoria, joten organisaatio tarvitsee yhteisen tavan käydä keskustelua.

Topaasiaan rakennetaan organisaation strategiasta oma sisältö, jonka avulla tiimit käyvät keskustelun saman rakenteen ympärillä. Jokainen keskustelu on silti erilainen, koska tiimit tarkastelevat strategiaa oman työnsä kautta.

Näin strategiakeskustelut skaalautuvat modernilla ihmisläheisellä tavalla, joka vie strategiaa oikeasti arkeen ja kerää keskustelujen laadullisen datan talteen.

Data johdon tueksi: Keskustelusta jää muutakin kuin hyvä fiilis

Kun strategiakeskusteluja käydään laajasti organisaatiossa, syntyy myös tietoa:

Mitkä asiat toistuvat tiimeissä?

Missä strategia ymmärretään hyvin?

Mikä herättää epävarmuutta?

Mihin ihmiset haluaisivat tarttua?

Missä näkyy esteitä strategian toteuttamiselle?

Mitkä ovat selkeimmät mahdollisuudet strategian toteuttamiselle?

Yksittäinen keskustelu auttaa tiimiä ja satojen keskustelujen muodostama data voi auttaa koko organisaatiota.

Strategian osallistaminen ei tarkoita strategian ulkoistamista henkilöstölle

Osallistaminen ei kuitenkaan tarkoita sitä, että jokainen strateginen päätös pitäisi äänestää yhdessä. (Vaikka sekin on joissakin organisaatioissa mahdollista, vähintäänkin strategian suunnittelussa henkilöstön näkemystä on hyvä osallistavasti kysyä)

Johdon tehtävänä on edelleen tehdä valintoja. Mutta kun usein strategian toteuttaminen vaatii satojen tai tuhansien ihmisten toimintaa, näiden ihmisten pitää päästä muodostamaan ymmärrys siitä, mitä strategia tarkoittaa heidän työssään.

Strategiaa voidaan johtaa ylhäältä. Sen toteuttaminen tapahtuu kuitenkin organisaation arjessa. 

—-----------------

Tehdäänkö teidän strategiasta oma keskustelusisältö?Varaa 15 min aika, jossa tehdään teille oma strategiasisältö, jota pääset heti testaamaan tiimisi kanssa. 

Miten muut ovat onnistuneet strategiatyössä Topaasian avulla:

Hoivatie: Nappi työkalu strategiatyöhön

Strategia sydämeen asti - miten Helsingin seurakuntayhtymä osallisti koko henkilöstön strategiatyöhön

Granlund: Strategian jalkautus digitaalisesti +1000hlö organisaatiolle

Turun kaupunki: Kaupunkistrategian jalkautus